Yabancıya Konut Satış Oranlarına Göre En Çok İlgi Boğaz Hattı’nda

Yabancıya konut satış oranları artış gösterirken Boğaz hattındaki yalı ve köşklere yoğun ilgi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yabancıya konut satış rakamları her geçen gün artıyor. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, en büyük alıcıların Ortadoğulular olduğunu söyleyen Kırmızıtaş, ‘’Yeni yıla hızlı başlayan yabancılara konut satışı son 4 aydır aralıksız artıyor. Nisanda 3720 konut yabancıya satılırken ilk 4 ayki rakam 13 bin 338'e çıktı. Geçen yıl ilk 4 aydaki satış 7341'di. Yani yüzde 82'lik artış söz konusu. Ulaşılan bu rakam aynı zamanda bir rekora işaret ediyor. İstanbul ilk 4 ayda yabancıya 6 bin 160 konut satışıyla birinci oldu. En çok konutu Iraklılar (2314 adet) alırken bunu, İranlı, Suudi, Rus ve Afganlar izledi. Özellikle KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurt dışında düzenlenen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hız kesmiyor. Ortadoğu ülkelerinden üst düzey gelir grubuna sahip belli bir kesimin İstanbul Boğazı'ndaki yalı ve köşklere büyük ilgisi var. Avrupa yerine İstanbul'da yalı veya köşk tercih etmelerinin başlıca sebebi daha kolay vatandaşlık alabilmeleri. Ev almak isteyenler nisan-mayıs aylarında İstanbul'a gelmeye başlar ve bu yoğunluk ekime kadar sürer. İstanbul Boğazı'nda yalı fiyatları 30 milyon lira ila 500 milyon TL arasında değişiyor" dedi.

Yabancıya konut satış rakamlarına göre en pahalı evler Katarlılara satıldı

Yabancıya ev satış oranları incelendiğinde; Irak, İran, Ürdün, Türk Cumhuriyetleri, Katar'dan çok talep geldiğini belirten Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Son dönemde gayrimenkulde dolardan TL'ye geçiş de alımları kolaylaştırdı, yalılar yabancılara göre daha ulaşılabilir hale geldi. Katarlılara 150 milyon dolara satılan yalı Şehzade Burhanettin Yalısı (Erbilgin Yalısı) en pahalı yalı konumunda. Katarlılar yine Sarıyer'de 75 milyon dolara yalı aldı. 600 yalının yaklaşık 100'ünü yabancılar almış durumda. Ortadoğulular yalıları yazlık olarak kullanıyor" diye konuştu.

0 Takipçi